KOPYA ÇEKME TEKNİKLERİ

 

                                                  KOPYA ÇEKME YÖNTEMLERİ

 

 1. lise yıllarında en büyük eğlencem kopya çekmekti. kopya çekmek bazılarına tembellik, üç kağıtçılık, sahtekarlık ya da kolaya kaçma gibi gelse de aslında beceri ve yaratıcılık gerektiren bir sanattır. soğuk kanlılık, zeka, gözlem gücü ve dikkat gerektirir.

  herseyden önce kararlılık ve seçicilik gerektirir. fırsat verirseniz lise beyninizi gereksiz bilgilerle dolduruverir. kopya çekmekteki amaç asla kolaya kaçmak değildir. kopya sizi gereksiz ezberlerden kurtaracak bir savunma biçimi ve ezberci eğitime karşı baş kaldırının simgesidir.

  kopya çekme sanatı usta çırak ilişkisine dayanan ve nesillerden nesillere aktarılması gereken bir uğraştır. şimdi size bu sanatın inceliklerinden söz edeceğim
 2. öncelikle kopya çekmeye dönemin ilk dersinden karar verilmelidir. asla bu yazılıya çalışamadım bari kopya çekeyim diye düşünmeyin. daha önce de söylediğim gibi kopya çekmeye karar verilecek an sene başıdır. bu size gözlem yapmak için gerekli zamanı verecektir. dilerseniz şimdi yapılması ve yapılmaması gereken şeylere kısaca göz atalım.

  yapılması gerekenler
  ilk derslerde öğretmeni gözleyin. sınıftaki hareketlerine dikkat edin dersin ne kadarında ayakta ne kadarında kürsüde oturduğuna göz atın. dersle ilgili gözükün. kopya çekmeye yeltenmeyecek bir öğrenci izlenimi yaratın. güneş alan bir sınıfta iseniz cam kenarını değilseniz lambaların altını tercih edin. unutmayın ki küçücük kağıtlardan küçücük yazılar okuyacaksınız. ışığınızı iyi ayarlayın. oturduğunuz sırayı ilk günden kirletin. üzerine resimler yazılar yazın. aralarda kopya yazabileceğiniz boşluklar bırakmayı unutmayın.

  yapılmaması gerekenler.
  sınav sırasında her zaman oturduğunuz sırayı tercih edin. yerinizi değiştirmeyin. özellikle arka sıralardan kaçının. işini bilen bir öğretmen sınıfı kürsüden değil en arkadan gözleyecektir. bu durumda sizi onu göremezsiniz ama o sizi çok net görür. ideali önlerden ortaya yakın bir sıradır. asla yanınızdakine güvenmeyin. sıra arkadaşınız boynunda çanla gezen ve geviş getiren biri dahi olsa siz sadece kendinize güvenin. aşırılıktan uzak durun. hangi öğretmene hangi yöntemi kullanacağınızı önceden belirleyin. siz akıl almaz yöntemler denerken önünüzdeki öğrencinin kucağında kitap çatır çatır kopya çektiğini görürseniz üzülürsünüz.

  şimdi birkaç taktik üzerinde duralım.
 3. board marker* taktiği.

  türü: kitlesel
  zorluk derecesi: kolay
  risk faktörü: düşük
  kullanım alanı: formül ya da kısa tanım, ezber gerektiren tüm dersler.

  en güvenli kitlesel kopya çekme yöntemidir. kopyayı sınıfın duvarını süsleyen türk bayrağı, atatürk'ün gençliğe hitabesi, istiklal marşı, atatürk resmi gibi tabelaların cam yüzeylerine oturduğunuz yerden rahatça okuyabileceğiniz büyüklükte yazın. bu tip ispirtolu kalemlerin ışığı yansıtmama gibi hoş bir özelliği vardır. uygun açıdan bakıldığında sınıfın en arkasından bile rahatça okunabilir. kürsüden kalkmayan öğretmen tipine karşı idealdir.
  (saruman, 11.05.2002 03:02)
  <_script />e(256,1242016,due('saruman'));<_script />
   
   
    #1242016  paylaş     şikayet et 


 4. kaos yöntemi

  türü: kitlesel
  zorluk derecesi: zor
  risk faktörü: nispeten yüksek
  kullanım alanı: testler coğrafya gibi kısa cevaplı sorular ve özellikle habersiz yazılılar.

  ustalık gerektiren bir yöntemdir. amaç sınıf içinde karışıklık yaratıp öğretmenin dikkatini dağıtmaktır. şimdiye kadar en kesin başarı ani rahatsızlanma yöntemiyle sağlanmıştır. kusma, burun kanaması gibi bir mizansen yaratılır. kendini sınıfın başarısı adına feda edecek kişi ani bir hareketle ayağı fırlar, kusmak üzere olduğunu ya da burnunun kanadığını iddia eder. burun kanaması bir ön hazırlık gerektirir. önceden dezenfekte ettiğiniz bir toplu iğneyi iyice sıktığınız işaret parmağına hafifçe batırıp kanı avucunuza iyice yayın. kanın baş ve işaret parmağı arasındaki boşlukta iyice görünür halde olmasına özen gösterin. birden yerinizden fırlayıp dikkati üzerinize çekin. öğretmene lavaboya gitmeniz gerektiğini paniğe kapılmış bir halde ama oldukça yavaş bir şekilde anlatın. bu sırada birkaç arkadaşınız "aa nooldu vah vah" gibi sesler çıkarmalı ve sınıfta bir uğultu oluşturmalıdır.hiçbir öğretmen kan kaybından ölmenize razı olmayacaktır. siz şovunuzu tamamladığınızda tüm arkadaşlarınız sözlü bir biçimde kopya alış verişini tamamlamış olacaktır.
 5. selpak yöntemi

  türü: bireysel
  zorluk derecesi: kolay
  risk faktörü: düşük
  kullanım alanı: hemen hemen her ders

  yazılıdan önceki ders hasta taklidi yapın. gerekirse vitamin hapı öksürük şurubu falan getirip öğretmenin gözü önünde için. kopyayı selpak mendilinizin içine tükenmez kalemle yazın. dolma kalem ya da benzeri likit mürekkepli kalemler kullanmayın, yazı dağılır. hazırladığınız mendilleri sınıflandırıp farklı ceplerinize yerleştirin. sınav sırasında burnunuzu silecek gibi yapıp çaktırmadan yazdıklarınızı okuyun. asla mendile çok uzun süre bakmayın. unutmayın ki kimse kendisinin bile olsa bir sümüğü yarım dakika izlemez. öğretmenin şüphelendiği durumlarda mendili gerçekten kullanın ve kopyayı imha edin. inanın öğretmen emin bile olsa mendilinizi incelemeyecektir. yazılı kağıdını verirken burnunuzda istanbulun fethi 1453 yazmasını istemiyorsanız asla mürekkepli kısmı yüzünüze deydirmeyin.
 6. akordeon yöntemi

  türü: bireysel
  zorluk derecesi: orta
  risk faktörü: orta
  kullanım alanı: her ders

  sınıfın en uzun saçlı (tercihen sarışın) kızını bulup iki-üç tel saçını alın. kopya kağıdını saç telinin boyuna yakın gelecek uzunlukta bir şerit şeklinde hazırlayın. kopyayı yazdıktan sonra şeridi 3 parmak boyunda katlar oluşturacak şekilde katlayın. oluşturduğunuz akordeon biçimindeki kağıdı tam ortasından iğne ile delin. saç tellerini bu deliklerden geçirin. kağıdınızın ve saç tellerinin ucunu sıranızın altına, saç tellerinin diğer ucunu oturduğunuz yere yapıştırın. tehlike anında kağıdı sıranın altındaki yapıştırdığınız yere doğru itin. kağıt daha önceden katladığınız yerlerden katlanacak ve tamamen yok olacaktır. öğretmen gittikten sonra tekrar kağıdı ucundan yavaşça çekerek açın. burada iplik yerine saç teli kullanmadaki amaç sarı saç tellerinin çok daha zor görülmesidir.
 7. bir öğretmen tarafından öğretildiğinde ilginç sonuçlar doğurabilecek yöntemler. olur ya yıllar sonra "saruman yöntemi" (saruman's) kırmızı kalemle yazılabilir... ayrıca sözlüğün hoca tarafından izleniyor olması olasılığı=1.
 8. saruman show

  her ustanın zamanı geldiğinde jübilesini yapıp yerini gençlere bırakması gerekir. ben de lise son sınıfta son kopyamı çekip (akordeon yöntemi) jübilemi yapmıştım. suç psikolojisine göre her suçlu aslında yakalanmak ister. böylelikle yöntemi anlaşılacak ve takdir edilecektir. çektiğim son kopyadaki amaç da hem suçumu itiraf etmek hem de "benim dersimde kimse kopya çekemez" iddialarında bulunan çok bilmiş öğretmenime bir ders vermekti.

  bu ders için gerekli malzeme akordeon yöntemiyle hazırlanmış üç şerit kopya ve önceden yakalanıp bir kibrit kutusunda saklanmış kanatlarının altından ince bir iple bağlanmış kara sineklerdir. kopyanızı çekip kağıdınızı verdikten sonra tek yapmanız gereken kopya şeritlerdeki saç tellerini sineklere bağladığınız iplere iliştirip kibrit kutusunu açmaktır. siz sakin bakışlarla hiçbir şey olmamış gibi yaparken üç sinek eşliğinde kopyalarınız sınıfın içinde uçmaya başlayacaktır. öğretmeniniz dehşet içinde ne olduğunu anlamaya çalışırken siz arkanıza yaslanın ve emeklilik günlerinizin tadını çıkarmaya başlayın.
  (saruman, 11.05.2002 03:37 ~ 26.11.2004 02:30)
 9. silgi yöntemi

  türü: bireysel ama paylaşıma açık
  zorluk derecesi: orta
  risk faktörü: düşük
  kullanım alanı: tüm dersler

  silginizi çevresindeki kartonla beraber yanlamasına kesip ikiye ayırın (kartonun bir yanını kesmeyin ki iki parçayı sabitlesin) daha sonra bu iki parça silgiyi içine koyacağınız kağıdın kalınlığı kadar inceltin. parçaları bir yanını kestiğiniz kartonun içine yapıştırın. içine koyacağınız kağıdı yelpaze şeklinde katlayın ve uç parçalarını silginin içine yapıştırın. elinizde arasında kopya olan ama dışarıdan bakıldığında sadece silgi olan bir araç var artık. bunun faydası size sıranın içinden değil üstünden çalışma fırsatı vermesidir. ayrıca basit bir silgi alışverişi şeklinde bu kopyayı başkalarıyla da paylaşabilirsiniz.
 10. saruman dostumuz pek güzel açıklamış. biraz daha basit yöntemler için (bkz: kopya çekmenin yolları)
 11. yarim daire yontemi (recommended):
  uygun ve mat bir renk kartondan orta boy bir yarim daire elde edilir.dairenin beyaz yuzeyine gerekli $eyler yazilir.onceden hazirlanmi$ raptiye ile siranin gozunun ust kismina yarim dairenin duz kenarinin en ortasindan raptiyelenir.hoca etrafta yokken daire cevrilir,okunacaklar okunur,hocanin yakininiza gelecegini hissettiginizde yarim daireyi ice itip,duz kismi one getirirsiniz. en buyuk avantaji da $udur; hoca egilip siranin altina baksa bile o kartonu orada gormez.
  (charm, 11.05.2002 22:51)
 12. (bkz: kopya cekme yontemleri)
  (ssg, 05.06.2002 14:19)
 13. infrared yöntemi

  sınav salonuna infrared haberleşen pda'ler ile girilir. salonun uzak köşesinde soruyu bilmeyen ile bilen compatible aletlerle chatleşir
  (teknolojik düzeltme: artık bluetooth var, infra minfrarede gerek yok. hem cihazların birbirini görmesi de gerekmiyor)
  <_script />e(256,1336356,due('dreamer'));<_script />

 14. aman da office ne güzel bir şey yöntemi.

  türü: bireysel ama paylaşıma açık
  zorluk derecesi: basit
  risk faktörü: düşük
  kullanım alanı: tüm dersler

  sınava girmeden bir süre önce office açılır, dersle ilgili bilgiler font size 2 ile yazılır, tercihan times new roman gibi okunabilitesi yüksek bir font seçilir. print edilir.
  sınav sabahı kırtasiyeden uzunca silgilerden alınır, hani şu pelikan a20 falan öyle bir şeyler var ya onlardan. print ettiğimiz kağıdı bant yardımıyla silginin etrafına yapıştırırız. kopyamız silginin kendi kabı gibi gözükür, yazılar da gayet okunabilir bir şekildedir. böylece ne öğretmen ne asistan kuşkulanır. sınav ortasında sınıfın öbür tarafındakiyle şöyle bir diyaloga girebilirsiniz.

  - silgisi olan var mı? (önceden belirlediğiniz bir işaret)
  - tut yakala hop.
  - eywalla.

  kimse de bir şey demez, arada kendini kanıtlamaya çalışan asistanlar çıkıp "silgisi olmayan sınava girmesin" tarzı geyiklere girebilirler, siz işinize bakın.

  afiyet olsun.
  <_script />e(256,1586750,due('estranged'));<_script />

 15. telsiz yöntemi.

  türü: en az 2 kişi.
  zorluk derecesi: kol gibi.
  risk faktörü: yüksek.
  kullanım alanı: telsizin kapsama alanı.

  saçı uzun olan bir kişinin kulağına kulaklığı, bileğine yakın bir yere de mikrofonu yapıştırması durumunda, sınav sorularını mikrofonla diğer arkadaşına söyleyerek, cevapları da kulaklık vasıtasıyla alması yöntemidir. iki kişinin de sınavda olması tercih sebebidir. lisede arkadaşlarca alamanca sınavında denenmiş ve başarılı olmuştur. takdir etmişizdir biz de.
  <_script />e(256,1586814,due('estranged'));<_script />

 16. türü: bireysel eglence
  zorluk derecesi: becerene nobel odulu var.
  risk faktörü: bo$ kagıt vermek gibi bir $ey.
  kullanım alanı: kar$ı apartmana kadar gider.

  magic marker kalemlerden alınır, kopyalar istenilen boyutta, duvarlara, sıralara, kapıya, cama, gote, ba$a, istenildigi gibi yazılır. sonra bir ultraviyole feneri alınır, normal ı$ıkta gozukmeyen magic marker yazılarının ustune dogru tutulur, okunur, kapatılır.

  tabi sorun $udur ki, sınıfın bir yerinde kerane ı$ıkları gibi parlayan bir sıra ve mor ustunden beyaz beyaz yansıyan kopya yazıları "nooluyor lan" tepkisi verdirtecektir. biraz ugra$ırsanız hocanın halusinasyon gordugune inandırabilirsiniz. inanmazsa "casio saatimin ı$ıgıydı" dersiniz. "yak ulan gorelim" derse zaten "bugun yanımda getirmedim" diyin, olay iyice kopsun... kolay gelsin.
  <_script />e(256,1586837,due('madc'));<_script />

 17. casio fx makinalar yontemi

  turu: bireysel
  zorluk derecesi: basit otesi
  risk: yok
  kullanim alani: universite sayisal dersleri

  32k falan hayvan hafizali casio fx makinalarindan bir adet temin edilir. zaten fx 5000, fx 5500 hemen her muhendislik ogrencisinde vardir. bunlarin bir hazir formul tanimlama, bilmemkac karakter veya byte da duzyazi hafizalari vardir. formuller, ve textler do$enir. sinavda akilir. peki bunu neresi ileri duzey derseniz yanit $udur. casio fx makinalar boru degildir. kutsaldirlar...
  <_script />e(256,1586839,due('delikan76'));<_script />

 18. hesap makinasi
  turu: bireysel
  zorluk derecesi: komik
  risk: sifir
  kullanim alani: sayisal dersleri
  casionun yaninda ti83 vesaire gibi bi hesap makinasi bulunur, text yok ise bir program yazilir, acilir acilmaz syntax error verdirdigimiz bu programi sonra goto demek suretiyle koduna yazdigimiz formulleri aciklamalari kullanmak suretiyle kullaniriz. biri gelirse reset atariz. ayrica casio fx'lerdeki backup option'i sayesinde reset attıktan sonra geri bile alabiliriz.
  <_script />e(256,1781452,due('anakha'));<_script />

 19. baski makinesi alinir dakkada 100 cd mass copy hoyda bre gelsin tezgahlar
  <_script />e(256,1781471,due('nuitari'));<_script />

 20. dijital kamera (denenmiş ve işe yaradığı görülmüştür)
  türü: kişisel
  zorluk derecesi: orta
  risk faktörü: düşük
  kullanım alanı: her tür yazılı materyal

  sınav için gerekli olan sayfalar dijital kamera ile fotoğraflanır. sınav anında sıranın altında kamerayı açıp kopyayı okumak, kitap açıp karıştırmaktan çok daha kolaydır.
  pratikte ise çok daha rahat kullanım alanları vardır. mesela siz tam kamerayı nası açsam diye düşünürken birisinin cep telefonu çalar ve hoca telefonu alıp cevap verir. siz de "aha bunun resmini çekmeliyim" diyerekten makinayı çıkarır ve hocanın gözü önünde kopyanızı çekersiniz. siz makinadan kopyayı okurken hoca ise karşınızda size sırıtmakta ve poz vermektedir*.
  risk faktörünü daha da aza indirmek için makinaya önceden oldukça komik bir kaç resim yükleyin. eğer yakalanırsanız "hocam bu resme bakma ihtiyacı hissettim çok komikti aklımdan çıkmıyordu" dersiniz. hatta daha da abartarak hocanın dersi anlatırken videosunu çekip sınav sırasında bir kulaklık yardımı ile izleyebilirsiniz bile.

  edit: günümüzde dijital kameraların ayağa düşmesi sebebiyle hocalar da bu yöntemi akıl edebilir, dikkatli olmak lazım.
  <_script />e(256,1894231,due('obican'));<_script />

Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !